Náš příběh aneb proč a jak Germanika vlastně vznikla...

Monika: Když tak přemýšlím, kdy a kde Germanika (pozn.: dnes spolek Máte na víc, z.s. díky rozšíření činnosti) vlastně vznikla, tak se musím smát. Nedávno jsem četla článek o tom, že ty nejúspěšnější společnosti světa vznikly v garáži (Apple, Google, Hewlett-Packard, Amazon…). Germanika sice nevznikla v garáži, ale její zrození bylo neméně zajímavé.

Petra: Ano, přesně si to pamatuji. Byla to naše společná rodinná dovolené v Krkonoších v létě roku 2015. Takže by se dalo říct, že Germanika vznikla jednoho večera, když se nám konečně podařilo uspat děti a nechtělo se nám trávit večer s ostatními venku u táboráku.

Monika: Přesně! Seděly jsme tehdy na chodbě mezi našimi apartmány a pily čaj. Na stole jsme každá měla svoji chůvičku a před sebou tužku a papír… Naši manželé a ostatní „účastníci zájezdu“ vůbec nechápali, co pořád řešíme a proč se separujeme.

Petra: Ano, vypadalo to podivně, ale za těch pár dní jsme načmáraly osnovu celého projektu Germanika.

A co se dělo pak?

Monika: Po návratu domů jsme na tom začaly usilovně pracovat. Teda tak usilovně, jak to jen šlo. Byly jsme totiž zrovna obě na rodičovské „dovolené“, takže času bylo opravdu velmi málo. Můj Matyáš měl tehdy tři a půl roku a Adámek necelé dva. Petřina Nikolka je jen o pár týdnů mladší než můj Maty a Mareček měl skoro rok.

Petra: Takže jsme pracovaly po večerech a nocích, když naše ratolesti usnuly.

Monika: A vždycky jeden celý den o víkendu, kdy hlídali tatínci (aby si svých dětiček taky užili ;-). Když nad tím tak přemýšlím, říkám si, jak jsme to mohly vydržet? :-D

Petra: Nooo o moc mladší jsme nebyly… spíš to bylo tím nadšením a „pracovním absťákem“, který jsme obě na mateřské měly.

Monika: To jsi řekla naprosto přesně. :)))  Absťák to byl pořádný. My jsme totiž obě dvě velmi tvůrčí, a i když své děti velmi milujeme, tak abychom byly úplně spokojené, potřebujeme se i pracovně realizovat.

Petra: No a tak začaly vznikat první eBooky. Monika tvořila obsah a já celý projekt zaštiťovala z technické a marketingové stránky.

Monika: hi hi hi, ano… protože technika a já, to prostě nejde dohromady.

Petra:  :)) upřímně?.... ne, nejde! :)))  … ale co dohromady šlo a stále jde, byla a je naše spolupráce. Za necelý rok jsme spolu vytvořily a uvedly na trh kolekci výukových eBooků a tematických frazeologických slovníčků a dokonce si troufly i na náročnější projekt a natočily náš první online kurz němčiny.

Monika: No to byla ovšem velká akce! A nejen, že jsme ten kurz opravdu natočily, ale co víc, užily jsme si spoustu legrace. Zvláště, při natáčení upoutávek na tento produkt. Peťčino: „Buď prostě přirozená!“ a „Co se tak ksichtíš?“  mi zní v uších ještě dnes. :))

Rok 2017 ... pauza? KONEC? ... nebo ne?

Monika: Začátek roku 2017 byl pro nás obě zvláštní. Každá jsme tak nějak cítily, že bychom se potřebovaly někam posunout a asi nám tak úplně nebylo jasné kam.

Petra: … a taky jsme nevěděly, jestli spolu nebo každá sama. Ne, že bychom měly v našem přátelství nějakou krizi, to v žádném případě.  Spíš to bylo tím, že děti postupně dorůstaly, nastupovaly do školky a my začínaly mít víc času na práci a jelikož jsme obě velmi tvůrčí, v hlavě se nám líhla velká spousta nápadů a projektů.

Monika: Ano, mně právě končil „rodičák“ s nejmladším Adámkem. Od začátku své mateřské dovolené jsem věděla, že se do svého zaměstnání už opravdu nechci vrátit a že chci konečně začít pracovat sama na sebe. Oblast podnikání byla nad slunce jasná! NĚMČINA! Takže jsem si  1. dubna 2017 otevřela v Břeclavi svoji jazykovou školičku zaměřenou na výuku němčiny v málopočetných skupinách a začala tam učit němčinu podle své vlastní metody, na které jsem pracovala celou dobu své mateřské a rodičovské dovolené. Nebojte, nepřijdete o ni, máme v plánu ji představit široké veřejnosti ve formě kolekce učebnic a cvičebnic, na které právě usilovně pracuji.

Petra: Já jsem se mezitím věnovala nejen dětem, Mareček je z celé naší dětské skupinky nejmladší a tehdy byl jediný, který ještě nechodil do školky, ale také jsem se aktivně zapojila do rozvoje manželova podnikání, kterému se věnuje již od roku 2005. Vybudovala jsem hypoteční centrum v Holešově a zavedla všechny potřebné legislativní kroky a požadavky. Dále si pak prošla nespočet online kurzů na marketing, budování osobní značky a věnovala se několika Start-upům.  Germanika mezitím samozřejmě fungovala dál. Tak nějak samovolně, protože každá jsme se věnovala více svému projektu, ale fungovala. A už tady se ukázalo, že naše produkty jsou velmi kvalitní a je o ně neustálý zájem. A i když jsme prodej nepodporovaly žádnou reklamou, klienti si nás prostě na internetu našli.

… a najednou byl konec roku 2017. A s ním i otázka: Co dál s Germanikou?

Petra: A neptaly jsme se jen my dvě, ale i naši účetní… :)

Monika: Jelikož to bylo naše společné a nejmladší dítě (pro mě, mámu 3 synů, ta vytoužená dceruška :)), tak jsme nemohly připustit, aby strádalo. Proto jsme přemýšlely co dál. Zvažovaly jsme, jestli budeme mít dostatek času se Germanice věnovat. Bylo nám jasné, že je třeba se o ni starat, pracovat na nových produktech a věnovat jí čas. Taky nám bylo jasné, že Germanika musí mít „oba rodiče“, Peťku i mě, protože ani bez jedné z nás nemůže fungovat. A i když jsme se Germanice celý rok skoro nevěnovaly, neustále nám chodily velmi pozitivní reakce od klientů, kteří si koupili naše eBookyonline kurzy. Chválili jejich kvalitu, obsah, nápad… a žádali si eBooky na další témata.

Petra: … no, abych to shrnula… byly jen a pouze dvě možnosti. Buď se na to vykašleme a Germaniku prostě zavřeme, a nebo se jí OBĚ začneme věnovat NAPLNO a jak Monika říká, z gruntu, ji předěláme.

Monika: A já jsem moc ráda, že jsme se rozhodly pro druhou možnost. :-)

Petra: Takže rok 2018 byl pro nás rokem, kdy jsme se obě prakticky nezastavily. Nejdříve bylo nutné dotáhnout naše vlastní projekty do konce, abychom měly volné ruce pro práci na nové Germanice.

Monika: A tady na tomto místě bych ráda poděkovala našim manželům za jejich podporu a pomoc. Protože bez problémů převzali část našich domácích povinností, abychom měly více času na práci. Takže Radime a Rosťo, děkujeme! 

Petra: Si děláš dobré oko, že? ;-)

Monika: Přesně… koukám totiž na náš strategický plán do roku 2024, který jsme spolu vytvořily loni v Rajnochovicích a je mi jasné, že se bez jejich pomoci a podpory neobejdeme. :-)

Rajnochovice, 9. – 11. listopadu 2018

Petra: Zatím nejdůležitější víkend v dějinách Germaniky. Tady jsme všechno upekly, naplánovaly a promyslely.

Monika: … ano, byl to velmi intenzivní, pracovní víkend. Moc jsme toho nenaspaly. Zato jsme ale odjížděly s pocitem, že přesně víme, co chceme a kam se bude naše SPOLEČNÉ PODNIKÁNÍ v dalších 5 letech ubírat.

Petra: Po návratu domů to všechno začalo. Jelikož jsme se rozhodly, že Germanika tu je a bude především pro Vás, naše klienty a milovníky němčiny, zvolily jsme i tomu odpovídající právní formu a staly jsme se zapsaným spolkem, který sdružuje všechny, kteří se zajímají o německý jazyk, chtějí se jej učit, chtějí se v něm zdokonalovat a především hledají možnost, jak jej pravidelně procvičovat.

Monika: A o PROCVIČOVÁNÍ a tu zmíněnou PRAVIDELNOST, jde ve výuce jakéhokoliv jazyka především!

Petra: Monika ví, o čem mluví. Její kurzy němčiny, které pořádá v Břeclavi, jsou velmi vyhledávané, a když čtu reakce jejich klientů na sociálních sítích, tak je mi jasné, že je to ta nejlepší lektorka široko daleko.

Monika: … no a teď se i červenám… :) 

Petra: … kecá! Ví, že to je pravda. :)

Monika: … no abychom se vrátily k tématu…. :) Základem kvalitní výuky jazyka, podotýkám KVALITNÍ (myslím takové, která nám umožní si to, co se učíme nejen zapamatovat a použít v praxi) je: 1) Kvalitní, logicky sestavená učebnice  a  2) Možnost pravidelně a systematicky procvičovat probranou látku

Petra: … nezapomněla jsi na konverzaci?

Monika: Nezapomněla. :) Konverzace je samozřejmě velmi důležitá. ALE! Když neumím pořádně sestavit větu, použít správné sloveso, správnou předložku, minulý čas… těžko si můžu s někým povídat.
I když, proč ne… otázkou ale je, jestli mě můj protějšek bude ochoten poslouchat, namáhat se neustálým rozklíčováním toho, co jsem řekla. Situace, a to si spousta lidí neuvědomuje, se totiž velmi změnila. Když jsem v roce 1992 v Rakousku začínala já, byla nás tam hrstka. Německy z nás umělo sotva pár jedinců. Byly to porevoluční časy, všichni se nám snažili pomoct, byli jsme pro ně ti „chudáčci z Ostbloku“, takže nám drobné i větší nedostatky tolerovali. Zvláště, když jsme byli ochotní tam pracovat opravdu za „pár šilinků“. Teď už je ale úplně jiná situace. To co jsme si tam vydělávali tehdy, vyděláme levou zadní i u nás. Když odcházíme pracovat do zahraničí, chtěli bychom mít stejné platy jako Němči nebo Rakušáci. Taky je většinou dostaneme, ale něco za něco. Za to, že u nich můžeme pracovat na dobře zaplaceném místě, chtějí, mimo jiné, i kvalitní znalost jazyka. A je to pochopitelné. Je to jejich zem a jsou to jejich firmy. A jako majitelé oprávněně požadují, aby jejich zaměstnanci nejen rozuměli, ale i kvalitně a gramaticky správně mluvili.
Není výjimkou, že tady u nás v příhraničních „dorfech“, chtějí na pozici uklízečky v penzionu pro seniory němčinu na úrovni minimálně B1.
A této úrovně nelze dosáhnout jen tím, že prostě budu plácat, co mi slina na jazyk donese. Mluvený projev musí mít hlavu a patu. Dodržovat zásady německé gramatiky, jako je pevně stanovený slovosled. Naprostou nutností je časování sloves, používání správných předložek a tak dále a tak dále… 
Prostě a jasně: Mluvený projev musí mít v dnešní době určitou ÚROVEŇ. A právě o to nám v Germanice jde a to učím i své klienty na mých kurzech v Břeclavi. U mě se prostě učí jen a pouze KRÁSNÁ A GRAMATICKY SPRÁVNÁ NĚMČINA!

Petra: … no, já si myslím, že Tvá odpověď byla naprosto vyčerpávající... Já osobně jsem teda velmi vyčerpaná! :)))  Takže Ti děkuji za Tvá krásná a moudrá slova a na závěr bych ráda shrnula co nás spolu v následujících dnech, týdnech, měsících a letech čeká. Pokusím se stručně, protože já si na dlouhé proslovy moc nepotrpím. :))
Takže:  Jako první z nové Germaniky se už teď těšíte z KLUBU Germanika, dále připravujeme kompletně nový web germanika.org včetně upgrade VŠECH doposud vydaných eBooků, další tématické eBooky - slovníčky (např. na téma dovolená, oblíbené slovníčky pro konkrétní povolání jako například pro pokojské a uklizečky, řemeslníky, pracovníky v ekonomických oborech a marketingu...), no a od r. 2020 se můžete těšit na naše vlastní učebnice (celkem 3.díly dle pokročilosti znalosti jazyka) a cvičebnice, které už teď Monika testuje na svých klientech v Břeclavi. V roce 2022 pak pro vás natočíme audia s rodilými mluvčími.  

Děkujeme za vaši přízeň, buďte nám i nadále věrní a těšíme se na vás v našem KLUBU Germanika, který jsme vytvořily jen a jen pro vás!

Vaše Petra a Monika

Přijměte naši osobní pozvánku, těšíme se na vás uvnitř!